ISSN : 2146-3123
E-ISSN : 2146-3131

Antidepressant-Induced Seizure During Spinal Anesthesia: A Case Report
Alparslan Turan 1, Gaye Kaya 1, Zafer Pamukçu 1, Nermin Öztürk 2
1Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Edirne
2Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Edirne
Pages : 43-46

Abstract

Anestezi altında gelişen konvulsiyonun birçok nedeni vardır. Antidepresan ilaçlar, hipotansiyon, aritmi ve konvulsiyon eşiğini düşürmek gibi birçok yan etkiye yol açabilir. Trisiklik antidepresan kullanmakta olan 47 yaşındaki erkek hastaya spinal anestezi ile inguinal herni tamiri planlandı. Spinal anestezi altındayken hastada 60 saniye süreyle konvulsiyon görüldü. Uygun müdahale ve tedaviyle, komplikasyon gelişmeden sorun başarıyla tedavi edildi. Antidepresan ilaç kullanımı öyküsü bulunan hastalarda, konvulsiyon eşiğinin düştüğü akılda tutularak nöbet eşiğini artırıcı önlemler alınmalıdır.

Keywords : Anesthesia, spinal/adverse effects; antidepressive agents, tricyclic/adverse effects; bradycardia/etiology; hypotension/ etiology; risk factors; seizures/chemically induced

Viewed : 1942
Downloaded : 809